Často nám kladete otázku "Jaký je rozdíl mezi interiérovou a průmyslovou čedičovou dlažbou?"
Zde je odpověď, která vám může pomoci s výběrem.
Interiérová dlažba je vzhledově a jakostně ručně vybíraná jakost. Jinými slovy se jedná o tu nejlepší jakost, kterou můžete u nás koupit. Tomu odpovídá i její o něco vyšší cena.
Jak tedy na to?
Tam kde "vám záleží na vzhledu" - volte interiérovou dlažbu.
Tam kde "vám jde o odolnost a vlastnosti" např. dlažba do dílny, garáže, sklepa apod. - volte dlažbu průmyslovou.
V případě dotazu na vhodnost typu dlažby pro vaší aplikaci kontaktujte obchodní oddělení, rádi vám s výběrem pomůžeme.
Čedičové dlaždice jsou vyráběny se třemi základními druhy rubové strany:
R - Dlaždice s hrubým rastrem jsou používány při pokládání do lože ze zavlhlé betonové směsi nebo je můžeme lepit tmelem stejně jako keramickou dlažbu na připravený, řádně očištěný, vyzrálý a soudržný betonový podklad.
- S hrubým drážkováním - tzv. hrubý rastr, značení = R
- S jemným drážkováním - tzv. jemný rastr, značení = JR
- Bez rastrování - tzv. hladké dlaždice, značení = H
JR - Dlaždice s jemným rastrem jsou používány pro lepení tmelem stejně jako keramická dlažba na připravený, řádně očištěný, vyzrálý a soudržný betonový podklad. Také při použití speciálních lepidel a tmelů, např. v chemickém provozu, je vhodnější použít tento rastr s ohledem na snížení spotřeby lepidla.
H - Hladké dlaždice jsou požívány velice zřídka a to zejména pro speciální použití kdy je požadována naprosto minimální tloušťka podkladového lepidla a jeho min. spotřeba. Standardně vyráběné jsou rastrované dlaždice s drážkami R a JR.
Výrobky z taveného čediče jsou, zejména při lití do kovových forem hladké, s prakticky nulovou nasákavostí. Pro jejich lepší přilnavost k pojivům jsou na nepracovní straně opatřeny jemnějším nebo hrubším drážkováním a při lití je do tohoto povrchu ještě vtlačován písek, jehož jednotlivá zrna, která jsou v čediči pevně vázána, tento povrch zdrsňují.
Zkouškami přilnavostí bylo prokázáno, že takto „pískované” odlitky mají velmi dobrou přilnavost jak ke klasickým, tak i moderním syntetickým pojivům.
Hrubé rýhování - „R” na rubové straně se používá hlavně u průmyslových dlažeb určených pro šikmé a svislé plochy zásobníků, vyložení redlerových dopravníků a jiných technologických zařízení.
Dlaždice pro podlahy mají na rubové straně jemné rýhování - „JR”.
S ohledem na specifické vlastnosti čedičových dlaždic doporučujeme k jejich lepení a spárování používat materiály z řady EUFIX (viz. níže). Ty jsou vyvinuty přímo pro naše výrobky.
Čedičové dlaždice se pokládají běžným způsobem, známým ze stavebnictví. Vzhledem k toleranci tloušťky čedičových dlaždic ± 2 mm nebo případné nerovnosti podkladových betonů je třeba počítat s větší tloušťkou spojovacího lepidla či tmelu. Pro pokládku doporučujeme použít materiály z řady EUFIX.
Před kladením se dlaždice očistí od prachu. Po očištění a případně dalším ošetření dlaždicového podkladu se dlaždice kladou do maltového lože, nebo do lože ze zavlhlé betonové směsi. Můžeme je také lepit tmelem stejně jako keramickou dlažbu na připravený, řádně očištěný, vyzrálý a soudržný betonový podklad. Lepidlo musí být rozprostřeno po celé ploše podkladu. Lepidlo doporučujeme nanášet zubovou stěrkou (výška zubu min. 6-8mm).
Při pokládání je třeba dbát na to, aby pod dlaždicemi nevznikaly dutiny a aby byly uloženy po celém rubu v plné ploše. Lepidlo může vniknout do spár nejvíce 1/3 tloušťky dlaždic. Není dovoleno nanášet spojovací lepidlo na rub jednotlivých dlaždic. Teplota při kladení (včetně podkladu) dle doporučení výrobce lepidla.
Spárování se provádí až po dostatečném zatvrdnutí lepidla, nejdříve za 1 - 2 dny. Pro spárování doporučujeme použít spárovačku z řady materiálů EUFIX. Doporučená velikost spár mezi dlaždicemi je min 3-7 mm. Spáry musí být stejnoměrně široké, rovné, přímé a nepropadlé. Spáry se vyplňují spárovací hmotou a nesmí vystupovat nad povrch podlahy. Přebytečná hmota se odstraní.
Vzhledem k jemným povrchovým nerovnostem povrchu (vzkajícím chladnutím taveniny ve formě) je třeba při pokládce, ale především při spárování, dbát na "čistotu" díla.
Při delším ponechání spárovačky, lze po jejím zatuhnutí zaschlé zbytky velmi špatně odstranit. Doporučujeme tedy, ihned po částečném zatuhnutí spár, provádět omývání. V případě zatuhnutí lze spárovačku odstranit chemickými prostředky.
Vzhledem k nízké teplotní roztažnosti taveného čediče doporučujeme dodržet dilatační spáry provedené v betonové základové desce.
Speciální tmely pro pokládání čedičových dlaždic jsou používány všude tam, kde se vyskytují takové pracovní podmínky, ve kterých běžně používaná lepidla nemohou splňovat podmínky dokonalé fixace dlaždic k podkladu v daném prostředí. Jedná se zejména o plochy silně mechanicky nebo chemicky namáhané. I pro tyto účely najdete v řadě materiálů EUFIX řešení.
Pouze v těchto speciálních podmínkách se vyplatí použít tyto tmely, protože jejich aplikace je ekonomicky značně náročná. Nejčastěji se pro pokládání a spárování čedičových dlaždic používají epoxidové tmely. V případě speciálního použití doporučujeme celou záležitost konzultovat s výrobcem tmelu.
Řezání se provádí diamantovými pilami za intenzivního chlazení vodou. Na základě našich zkušeností s řezáním dlaždic doporučujeme použít diamantové segmentové kotouče určené k řezání tvrdých materiálů, např. k řezání žuly.
EUTIT rovněž umožňuje dodání řezaných čedičových dlaždic na základě výkresu nebo náčrtu odběratele za úplatu. Zvlášť výhodné je např. objednat si s dodávkou dlažby řezané poloviny zámkových dlaždic typu FLORENTINA a to v podélné i příčné ose dlaždice.
Výrobce rovněž doporučuje zákazníkům nechat si nařezat soklové dlaždice na obložení vnitřních a vnějších rohů obkládaných prostor.
Čedičové dlaždice lze rovněž vrtat diamantovým korunkovými vrtáky (např. pro montáž strojů ve výrobních halách) nebo frézovat diamantovými nástroji. Běžné zabrušování je možno provádět i karborundem, za sucha i mokra.
Povrch čedičových dlažeb je bezprašný, dobře se udržuje běžnými i mechanizačními úklidovými prostředky. To se týká i dlažeb protiskluzových, kde jsou výstupky konstruovány pro snadné čištění. Čedičové dlažby jsou odolné i proti silným chemickým prostředkům, používaným při sanitárních úklidech.
Interiérové dlažby doporučujeme po montáži očistit 8 % octem a potom stírat vlhkým hadrem.
Doporučení z praxe: pro konečné umývání podlahy můžeme doporučit do nádoby s vodou přidat jednu polévkovou lžíci stolního oleje a tímto roztokem podlahu setřít, zvýrazníte tak lesk dlažby.
EUFIX - malty, lepidla, spárovačky
Prodejci dlažeb v ČR
Vlastnosti materiálů
Další informace o taveném čediči a čedičových dlažbách naleznete v katalogovém listu v sekci „Ke stažení“ – Katalogový list E-01.